Геоде́зія — це наука про методи визначення фігури і розміри Землі, зображення земної поверхні на планах та картах, і точних вимірювань на місцевості, пов'язаних з розв'язанням різних наукових і практичних завдань.
Виділяють вищу геодезію (вивчає фігуру, розміри і гравітаційне поле Землі, а також теорію й методи побудови опорної геодезичної мережі), топографію та прикладну геодезію (використання методів і техніки геодезії для розв'язання спеціальних вимірювальних завдань у різних галузях господарства).
З геодезичних робіт починається все будівництво. Геодезичні роботи в будівництві – це комплекс робіт по вимірюванню земної поверхні з геодезичними приладами, обчисленню даних, а потім занесенню цих даних на папір з метою викреслювання топографічного плану.
Геодезія - це далеко не нова наука. З найдавніших часів людина вивчає особливості поверхні Землі, її форми і розміри, і завдає результати на карти і плани. Перші відомості про геодезичні вимірювання з'явилися ще в Давньому Єгипті і Китаї. Свого розвитку геодезія, як наука набула у давньогрецькій державі, де саме і з’явився термін «геодезія», що в перекладі означає «наука про землеустрій».
Найціннішою наукою інженерна геодезія стала з появою і розвитком приватного землеволодіння.
Геодезичне дослідження вирішує питання площі ділянки і її точні геодезичні розміри, географічні координати та особливості рельєфу.
Велике значення має інженерна геодезія ділянки для майбутнього будівництва. А саме:
Слід пам'ятати, що законодавство України вимагає обов'язкового оформлення геодезичної документації для окремих видів забудови - особливо виробничо-технічного призначення і звичайно, багатоповерхового житлового будівництва.
Що стосується значення геодезії і картографії в масштабах держави, то завдання геодезичної служби України полягає в наступному:
Необхідність створення геодезичних державних служб була виділена в постанові ООН в 1974 році. Геодезія і картографія в Україні є найважливішою складовою національної економіки. Сьогодні розвиток геодезії і картографії в Україні має не тільки економічну цінність, але і несе найважливіший внесок у зміцнення обороноздатності країни і збереження її територіальної цілісності.
Геодезист може працювати у різних напрямках та на посадах різного значення: державні установи, проектні організації, дослідницькі інститути,будівельні майданчики, нафтовидобувні компанії та шахти, дослідницькі експедиції.