Основні напрямки науково-дослідної діяльності кафедри
Удосконалення дорожньо-транспортної мережі та поліпшення транспортно - експлуатаційних якостей автомобільних доріг:
· обґрунтування будівництва обхідних автомобільних доріг ;
· дослідження проблемних питань транспорту ;
· поліпшення конструкцій дорожнього одягу проїзної частини;
· обстеження технічного стану і паспортизації будівель, територій, автомобільних доріг(12000 грн. 1 км) і штучних споруд (10000 грн. один міст).
· розробка проектно-кошторисної документації на ремонт мостів (185000 грн. один міст)
Благоустрій автомобільних доріг і вулично-дорожньої мережі:
· благоустрій територій, удосконалення принципів розміщення елементів благоустрою автомобільних доріг;
· принципи проектування мережі для руху альтернативних видів транспорту (у тому числі велосипедного) у вулично-дорожній системі населених пунктів;
· принципи проектування вулично-дорожньої інфраструктури з урахуванням потреб людей з обмеженими можливостями (мало мобільних груп населення).
Інституційний розвиток та вдосконалення земельно-кадастрових проектно-вишукувальних робіт:
· розробка методики нормативної та експертної оцінки земель;
· удосконалення системи управління земельними ресурсами.
Земельно-кадастрові проектно-вишукувальні роботи:
· розробка проектів реконструкції, будівництва та капітального ремонту автомобільних доріг;
· розробка генеральних планів населених пунктів;
· розробка детальних планів територій (топографічні зйомки, генплани окремих зон, а саме сельбищної, громадської, виробничої, парків, скверів тощо);
· геодезична зйомка територій, автомобільних доріг (18000 грн. один об’єкт), прив’язка будівель;
· виконання проектів землеустрою, еколого-економічного обґрунтування та впорядкування угідь;
· розробка проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок; · розробка проектів землеустрою щодо організації території земельних (паїв) · розробка технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості);
· розробка технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок;
· розробка технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель
· нормативна грошова оцінка земель (населених пунктів, окремих ділянок).
Екологічні аспекти
· аналіз та оцінка інгредієнтного та параметричного (акустичного та вібраційного) забруднення;
· розробка комплексної програми та рекомендацій з поліпшення екологічного стану придорожнього простору населених пунктів;
· проведення аналізу та розробка рекомендацій з підвищення ефективності очищення поверхневого стоку з автомобільних доріг із залучення альтернативних матеріалів.
Наукові розробки викладачів кафедри широко впроваджуються у виробництво. Щорічний обсяг госпдоговірних робіт становить близько 300 тисяч гривень. Тематика госпдоговірних робіт відповідає основним науковим напрямкам кафедри: «Паспортизація автомобільних доріг», «Розробка схем організації руху на автомобільних дорогах», «Підвищення безпеки руху», «Оцінка й прогнозування екологічного стану автомобільних доріг і виробничих баз», «Неруйнівна діагностика дорожніх одягів», «Конструювання й розрахунок дорожніх одягів».
Разом з викладачами й співробітниками кафедри активну участь у госпдоговірних роботах приймають студенти третього, четвертого й п'ятого курсів. Студенти виконують роботи з обстеження автомобільних доріг, приймають участь у розробці схем організації руху, проводять оцінку екологічної й ергономічної якості проектів.
Матеріали щорічної виробничої практики студенти використовують при виконанні курсових робіт, дипломних проектів і дипломних робіт, а також у наукових дослідженнях.
ПОВІДОМЛЕННЯ
про розроблення першої редакції проекту ДСТУ ХХХХ:202Х
«Настанова з виконання геодезичних робіт у дорожньому будівництві»
Законодавчою підставою для розроблення проекту ДСТУ ХХХХ:202Х «Настанова з виконання геодезичних робіт у дорожньому будівництві» (далі — проект ДСТУ) є Закон України «Про стандартизацію» від 05.06.2014 № 1315-VII, Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 05.06.2014 № 1314-VII.
Підставою для розроблення проекту ДСТУ ХХХХ:202Х є тема завдання № 3863.2.1-2019 Програми робіт з національної стандартизації на 2019 рік. Тематичний план науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт Державного агентства автомобільних доріг України на 2019 рік (п. пл. 75), схвалений Науковою радою Державного агентства автомобільних доріг України (протокол від 12.12.2018 № 2), затверджений наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 27.12.2018 № 419, та договір від 16.04.2019 № 42/37-28-19 між Державним агентством автомобільних доріг України та Харківським національним автомобільно-дорожнім університетом.
Стандарт буде мати назву «Настанова з виконання геодезичних робіт у дорожньому будівництві».
Законодавчою підставою для розроблення проєкту ДСТУ ХХХХ:202Х «Настанова з проєктування земляного полотна автомобільних доріг» (далі — проєкт ДСТУ) є Закон України «Про стандартизацію» від 05.06.2014 № 1315-VII, Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 05.06.2014 № 1314-VII.
Підставою для розроблення проєкту ДСТУ є тема № 1077-2020 Програми робіт з національної стандартизації на 2020 рік, Тематичний план науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт Державного агентства автомобільних доріг України на 2020 рік (п. пл. 70), схвалений Науковою радою Державного агентства автомобільних доріг України, протокол від 18.12.2019 № 1, затверджений наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 24.03.2020 № 138, та договір від 03.07.2020 № 65/37-01-20 між Державним агентством автомобільних доріг України та Харківським національним автомобільно-дорожнім університетом.