Важка робота викладачів оплачується непідробною радістю в очах студентів, які беруть участь у серйозних наукових заходах та займають призові місця.

Зі студентами протягом багатьох років займаються доктор технічних наук В.О. Юрченко, доценти Н. В. Внукова, С.А. Анісімова, О.І. Позднякова, Г.А. Вальтер. Усі ці висококваліфіковані викладачі є членами журі Всеукраїнських Олімпіад і конкурсних Комісій з наукових праць студентів. Високий професійний рівень їхньої роботи підтверджений Грамотами Міністерства екології і природних ресурсів за високоякісну підготовку фахівців (доцент Н.В. Внукова, доцент С.В. Анісімова), Грамотами обласної адміністрації і міських Рад за плідну науково-педагогічну діяльність (д.б.н. В.О. Юрченко, к.геогр.н. Н.В. Внукова). Якісні та абсолютні показники навчання студентів екологічного профілю традиційно високі і відповідають четвертому рівню акредитації. Випускники кафедри працюють у структурних підрозділах Міністерства екології, у відділах охорони навколишнього середовища, на промислових підприємствах, в органах санітарно-епідеміологічних станцій, науково-дослідних організаціях, викладачами в ліцеях, коледжах, університетах, а також продовжують підвищувати свій науковий рівень на кафедрі як викладачі-стажисти і аспіранти. Серед них О. Бригада, О. Йощенко, М. Соляр, Н. Рик, О. Сільченко, М. Коногорова, С. Коверсун, А. Каленіченко, А. Кухарська, Г. Желновач, О. Малєй, Л. Михайлова.

Кафедра є однією з ведучих кафедр, що здійснюють підвищення кваліфікації фахівців у сфері природоохоронної діяльності не тільки в Харківському регіоні, але і для інших регіонів України. Професорсько-викладацький склад кафедри висококваліфікований – на кафедрі плідно працюють три академіки і члена - кореспондента України (В.В. Соловей, П.М. Каніло, А.В. Гриценко), п’ять докторів наук (С.С. Душкін, В.В.Соловей, П.М. Каніло, А.В. Гриценко , В.О. Юрченко), тринадцять доцентів, п'ятеро з яких є ведучими науковими співробітниками філій кафедри (Н.В. Внукова, С.В. Анісімова, О.І.Позднякова, В.М. Лісьєв, Г.А. Вальтер, О.В. Усенко, О.В. Мостепан, О.Г. Васенко, Т.Ф. Жуковський, О.Н. Ковальова, С.В. Бичко, М.П. Горох, О.І. Лежнева).

Весь цей час кафедра набирає темпи наукової, методичної і педагогічної діяльності. Фірмовий стиль роботи кафедри - це комплексний підхід, що включає особливу увагу до науково - теоретичних і науково-прикладних розробок, що забезпечують якість методичного забезпечення навчального процесу й ефективності освітньо-виховної роботи. Як показує досвід, це приносить свої результати. Йде процес безперервної підготовки власних професійних висококваліфікованих кадрів.

 

Регулярно проходять захисти кандидатських і докторських дисертацій (1998 – захист першої в Україні кандидатської дисертації за фахом «техногенна безпека», Н.В. Внукова, керівник проф. А.В. Гриценко; 2003 - захист кандидатської дисертації з тієї ж спеціальності випускниці кафедри О.В. Мостепан; керівник. проф. А.В. Гриценко; 2007 - захист кандидатської дисертації, С.В. Бичко, О.І. Лежнева; Н.В. Прокопенко; 2007 –захист докторської дисертації, В.О. Юрченко) 2009 - захист кандидатської дисертації М.В. Сарапіна;. В даний час на кафедрі чотири здобувачі (С.О. Коверсун, А.В. Каленіченко, О.В. Малєй, К.Є. Решта) і чотири аспіранти (О.В. Бригада, Г.М. Желновач, А.В.Кухарська, Л.С. Михайлова). Це факт, що підтверджує впевненість у правильності процесів безперервного підвищення професійного рівня підготовки фахівців кафедри.

 

В історії кафедри визначились три види громадської діяльності, що складають основну частину студентського життя: культурно-масова, спортивно-масова та рух студентських трудових загонів. На жаль, практика впровадження студентських загонів та масової участі в них студентів на даний час не розповсюджена. Студенти кафедри екології постійно приймають участь у змаганнях з легкої атлетики, аеробіки, художньої гімнастики міжнародного, державного та регіонального рівнів, у тому числі у складі збірних ХНАДУ. Так, В.Ю. Вікторов отримав грамоту клубу „Автодорожник” за 1 місце на змаганнях з бігу на 100м (2006р.). Кубку України 2005 року)

Сьогоднішні трансформації нашого суспільства підвищують вимоги до діяльності кафедри та університету в цілому. Тому керівництво і колектив кафедри приділяють величезне значення системному підходу до науково - дослідницької роботи. Кафедра має свою окрему наукову тематику. Під керівництвом професора А.В. Гриценка виконуються науково-дослідні роботи з підвищення ефективності охорони поверхневих вод (С.В.Анісімова, О.В. Мостепан, О.В. Васенко, О.М. Ковальова), проводяться розробки рекомендацій щодо зниження рівня забруднень атмосфери (Т.Ф. Жуковський, В.М. Лісьєв), здійснюється розробка базових положень екологічної політики регіонального і державного рівнів, наукових основ екологічної експертизи й екологічного аудиту (Н.В. Внукова, 2005 - Сертифікат екологічного аудитора, що підтверджує право експертної діяльності в даній сфері).Також наукові напрямки мають д.т.н. В.О. Юрченко ( „Біологічні методи очищення вод”) , д.т.н. В.В.Соловей і д.т.н. П.М. Каніло, („Розробка наукових основ використання нетрадиційних і альтернативних енергоносіїв”), д.т.н. С.С. Душкін („Реагентозберігаючі технології”). Наукова праця співробітників кафедри тісно переплітається з дослідницькою роботою студентів. Дослідження змін параметрів навколишнього середовища в умовах мегаполіса проводяться на науково-виробничих філіях (Український науково-дослідний інститут екологічних проблем, Інститут проблем машинобудування НАН України, УкрВОДГЕО, Харківкоммуночиствод) і в лабораторіях кафедри. Результати дослідницької роботи студентів під керівництвом д.т.н. В.О. Юрченко, О.І. Позднякової представлені на Всеукраїнських конкурсах наукових праць студентів, відзначені Грамотами першого ступеня. У 2005 році кафедра провела першу Міжнародну конференцію молодих вчених і аспірантів «Еколого-правові й економічні аспекти техногенної безпеки регіонів». Співробітники кафедри беруть участь у Міжнародних проектах «Трансграничний діагностичний аналіз ріки Дніпро» (2002р); «Моніторинг стану ріки Сіверський Донець» (2006р), а студенти - в освітньому гранті Copernicus ( Contrakt ERB IC 15 Т 980509).